DEĞERLERİNE GÖRE YAŞA

Koçluk yapmadan çok önce 2006 yılında düştü jetonum; değerlerime göre yaşamalıydım. Yıllar içinde ne değerdir, ne değer değildir veya başka bir deyişle neye değmez; araştırdım, durdum. Şimdi geldiğim noktada, yüzlerce insan ve kurum için “değerleri” belirledikten sonra diyebilirim ki:

Değerlerine göre yaşarsan mutlu, Hedeflerine göre değer belirlersen başarılı olursun.

Değerler konusunu, her koçun, danışanı ile yaptığı standart bir çalışma olması gerektiğini düşünüyorum. Kilit bir rol üstleniyor. Eğitimlerde üzerinde çok duruyoruz; biraz da burada bahsedelim.

Değerlerine göre yaşamak

Hayatta en önem verdiğin şeyleri belirleyip, tanımlayıp, hayatında sokmak demektir.  Bu işin en zor tarafı kişisel değerler ile kültür ve rollerin dayattığı değerleri birbirinden ayırmaktır. Örneğin “vatan sevgisi” kültürel bir değerdir; “özgürlük” ise kişisel bir değer. Annelik rolden kaynaklanan bir değerdir; “Sevgi” kişisel.

Bir değer kişisel mi,  değil mi, anlamanın yolu basittir. Kültürel değeri yaptıkça, kendini bir işi bitirmiş olmanın rahatlığında hissedersin. Kişisel değeri yaptıkça: mutlu. İkisinin duygusu birbirinden farklıdır. Kültürel değerler tatmin yaratır; Kişisel değerler coşku. Kişisel değerler seni capcanlı yapar; içsel motivasyonunu sağlar.

Kişisel değerlerine göre yaşamanın bir zorluğu vardır: Sen hayatın için bir şey yapmaya kalktığında, çevren senin sen olmana karşı çıkar. Ekonomik olarak da zorlanırsın. İşte bunu aşmak zordur.

Hedeflerine göre değer belirlemek

Firmaların yaptığı genel olarak budur. Vizyonlarına göre değer belirlerler. Örneğin girişimci olmak için, “cesaret” değerin olması gerek. Yeni bir ürün yaratmak için “yenilikçi.”

Hayatta başarılı olmak isteyenlerin de yapması gereken budur. Yapmak istedikleri mesleğin değerlerini belirlemek ve bunu hayatına sokmak. Örneğin eğitmen olmak istiyorsan, “paylaşma” bir değerin olacak. Örneğin koç olmak istiyorsan, “gelişim” bir değerin olacak.

Bireyler için hedefe göre değer belirlemek ve bunu yaşamın içine sokmanın büyük bir zorluğu vardır: Hedef değerler sizi başarılı yapar ama mutlu yapmayabilir. Zaman içinde kendinize yabancılaşabilirsiniz. Örneğin şimdi kendinizi başarılı hissediyor ama “Ne yapıyorum ben ya….!” diyorsanız, büyük ihtimalle hedef değerler ile hareket ettiniz; kişisel değerlerinizi geri plana ittiniz.

Dengeli değerler

Bu işin çözümünü tarif etmek kolay: Kişisel değerlerinizi belirleyip, bu değerlerden para kazanacak bir model kurmak.  Koçlukta, danışanlarımız için bunu yapmaya çalışıyoruz…

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu