GOOGLE ADALETİ

Çok Şükür GOOGLE'ın Adaleti Var

Google bu adaleti tek başına sağlamıyor, Linkedin, Facebook, Instegram, Utube vs. hep beraber sağlıyor ama öncüsü Google. Neredeyse tüm vatandaşların adalet sisteminden şikayet ettiği bir ülke için önemli bir gerçeklikten bahsediyorum. Yepyeni ve eşitlikçi dünya düzeninden bahsediyorum: Google Adaleti .

Önce adaleti tanımlayalım.

Adalet, kanunlar açısından bakıldığında, herkesin aynı kanunlara tabi olması ve adil bir şekilde yargılanmasını içerir. İş dünyası açısından bakıldığında adalet, fırsat eşitliğidir. Yaptığınız, ürettiğiniz ve söylediğiniz şeylerin doğru değeri bulmasıdır.  

Bu dünya son 10 bin yılda adil olmamıştır. Güçlüler, güçsüzleri ezmiş, ünlüler ve soylular hep farklı muameleye tabi olmuştur.  Bugün de sıradan vatandaş, mahkemeye düşmemek için uğraşır. İşini hallettirmek için birini bulmaya çalışır; bir gruba üye olmak ve taraftarlık iyi bir şeydir. Adaletsizlik, bireysel özgürlüğü engeller.  

Şimdi teknoloji ile birlikte yeni bir adalet anlayışı gelmektedir. Zeki, çalışkan ve üretken misiniz? O zaman zengin ve başarılı olmanız için bir şans var: Google adaleti geliyor. Bu nasıl olacak?

Sınırlar Kalkıyor

Yeni yazılımlar ve internet sayesinde hangi ülkeden olduğunun önemi yok, o konuda İngilizce üretmişsen, iyi içerik sunmuşsan, hatırı sayılır bir trafik sağlamışsan, senin web siten, dünyanın en iyisi olabilir. Ve tüm dünyaya seslenebilirsin, satabilirsin, ulaşabilirsin. Süper adil ve şeffaf bir seçim süreci vardır. Google’ın SEO yaklaşımlarını anlarsan, bu süreç hızlanır.  

SEO, Yeni Ahlak

Google’un seçim mantığına göre web sitesi tasarlamaya arama motoru optimizasyonu (SEO) deniyor. Nasıl olacak da aramalarda en üste gözükeceksin; İşte bunun bir standardı var.  Önce çalmayacaksın, kendin üreteceksin. Kes yapıştır yaparsan, Google bunu anlıyor ve seni cezalandırıyor. Sonra paylaşacaksın: ne kadar çok paylaşırsan, Google seni o kadar ödüllendiriyor. Paylaşımların ne kadar çok kişiyi ilgilendiriyor ise,  aferin alıyorsun. Ne kadar çok kişi seni beğenirse, o kadar sevenin var demektir. Ödüllendiriyorsun. Ahlaksızlık cezalandırılıyor, sevgi ödüllendiriliyor.

Diller Birleşiyor

İngilizce önde gibi duruyor ama onun da önemi azalıyor. Çok yakında tüm diller, birbirine mükemmelen tercüme edilebilecek, o zaman, dilin de önemi kalmayacak. Google da neyi ararsan ara, tüm dillerden süzerek sana sonuç verecek. Daha önceden yerel başarı gösterenler, kendini sorgulamaya şimdiden başlasın.  

Irkın, Dinin ve Cinsin Önemi Yok

Yazdığın bir yazının değeri, ırka, dine ve cinse bağlı değil. Hatta senin kim olduğun bile önemli değil. Önemli olan ürettiğin şey ve onu ahlaklı üretmen.  Hiçbir insan diğerinden daha üstün değil. Seni farklı kılan şey, bilgin ve bu bilgiyi kullanma biçimin.

İyi İnsan Önde

Google’da öne çıkman için iyi bir insan olman gerekiyor.  İyi insan derken diğer insanlara yardım eden, onların ilgisini çeken, onlara örnek olan bir kişi olman gerekiyor.  Pek çok sistemde iyi insan, çıkarcı insanın altında ezilirken, Google adaletinde iyi insan öne çıkmaktadır. Sadece bahse konu iyiliği sosyal medya üzerinden organize ediyor ve tanıtımını yapıyor olman gerekiyor.

Firmalara Göz Yummak Yok

Umursamazlık azalıyor. 2. Dünya savaşında ABD’li firmalar, Almanya’da faaliyet göstermeye devam etmişler, kimse bir şey dememiş. Bunların içinde IBM, Kodak, GE, DuPont, GM ve Ford var. Bu firmalar çıkarları için, Hitler’i görmezden gelmişler.  Google gelmiyor. Ne varsa ortada. Tüm dünyada aynı kuralları uyguluyor.

Özgürlükler Çoğalıyor

Etik kuralları ihlal etmedikçe,  terörizme destek vermediği müddetçe, nerdeyse her türlü yayın serbest.  Ülke kanunları değil, evrensel kanunlar geçerli…

Tüm bunları toparlarsak, insanları dil, din, ırk, ülke olarak ayırmayan, üretime, faydaya ve popülerliğe göre hareket eden yeni bir kültür geliyor.  

Zenginin, torpillinin, cemaatlerin, kulüplerin, klanların, kliklerin, ırkların, tanışıklığın, çıkarın, gücün, paranın, politikanın yarattığı adaletsizliğe Google tek başına karşı koyuyor.

Web de eşitiz.  Sen iyiysen, iyi kazanırsın. Çevren seni seviyorsa öne çıkarsın. Kaderin, eskiye oranla çok daha fazla senin elinde. Adalet yanında sorumluluk getirir. Eh bu da külfeti.  

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu