HER OKULA BİR KOÇ

Koç musunuz?

Cevabınız evet ise şimdi ikinci soru geliyor. Bir lisede gönüllü çalışmak ister misiniz?

Türkiye’de 2014 rakamlarına göre 10 bin 955 lise var. Bu liselerde 5 milyon 420 bin öğrenci okuyor (1). Ve bu öğrenciler geleceklerini kurgulamak adına ciddi bir sorumluluk yüklenmiş durumdalar. Kimisi bunun farkında, kimisi değil. Fırsat verildiğinde bu öğrencilerin % 53.4’ü esasında başka bir bölümde okumak istediklerini söylüyor (2). Yani hata oranı % 53.4.

Bu verilere Sabancı Üniversitesi sayesinde ulaşıyoruz. Böyle bir uygulamayı hayata geçirdikleri için teşekkürler. Türkiye’de hata oranının daha yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü Sabancı Üniversitesine girebilenler, keyiflerine göre tercih yapabilecek kadar parası veya puanı olanlar…

Yani evlatlarımız, kazandılar diye, istemedikleri bölümde okuyor; sonuç itibari ile hem başarısız, hem mutsuz oluyorlar.  

Ne yapmalı?

Öğrencilere kendilerini tanıtmak gerek. Kişilik özelliklerini, yetkinliklerini, öz yeterliliklerini, niyetlerini gün yüzüne çıkartmak gerek. Koçlar bunu yapabilir. Koçlar bunun için yeterli araçlara sahipler ve bu araçları nasıl kullanacaklarını biliyorlar.

Maalesef henüz 5 milyon koçumuz yok. Yakın gelecekte de olmayacak…

Çözüm, öğrencilere dolaylı yollar ile ulaşmak. Yani anne, baba ve öğretmenler aracılığı ile…Nasılsa, doğal olarak öğrenciye koçluk yapıyorlar. Bunu neden biraz daha sistematik yapmasınlar?  

Önce anne, babalar ile çalışılabilir. Bir düzen içinde anne ve babalara çocuklarına koç gibi yaklaşmaları için destek verilebilir. Bunu yapmak için biraz eğitim, biraz takip, biraz örneklik yapmak gerekecektir.  

Öğretmenlere gelince, yapılacak şey onların zaten yaptıkları öğretmenliği bazı koçluk araçları ile desteklemek olacaktır.

Veli-öğretmen, veli-idare, öğretmen-idare, öğretmen- öğretmen arasındaki uyumun arttırılması, iletişimin mükemmelleştirilmesi alanında da koçluğun katkıları olabilir.  

Koçsanız, kendinize bir okul seçin ve harekete geçin.

Destek arıyorsanız sizi Association for Coaching derneğine bekliyoruz.  

Referanslar :

Türkiye Gazetesi

Sabah Gazetesi 

 

Umut Ahmet Tarakcı

AC Accredited Master Executive Coach 

Association For Coaching Türkiye Başkanı

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu