KOÇLUK HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

Koç bana nasıl yardımcı olabilir ki? Ne mesleğim ne de yaşantım hakkında hiçbir fikri yok.

Bileme taşı bıçağı biler ve keskinleştirir ancak kendisi bir bıçak değildir. Yani bıçağı daha iyi bir bıçak yapmak için bıçağa gerek yoktur. Doğru zamanda doğru yerde doğru hareketleri yapmak gerekir. Tıpkı bileme taşı gibi.

Neden bir koçla çalışayım?

Herkes spor yapar, ancak bir antrenör eşliğinde spor yapanlar profesyonel olurlar. Herkes küçük bir tekne ile kıyılarda kaptanlık yapabilir. Ancak herkes okyanusların fırtınalı ve tehlikeli sularında kaptanlık yapamaz. Siz de bir koçla paylaşımda bulunarak kendi yaşam geminizin kaptanlığını yaparken amatör değil profesyonel olma yolunda önemli bir adım atarsınız.

Arkadaşlarım iyi günümde, kötü günümde; her zaman yanımda. Tanımadığım bir koçla neden paylaşımda bulunayım?

Hayatın idamesi konusunda dost tavsiyeleri yeterli olsaydı, çevremiz hedeflerini belirlemiş, stratejilerini geliştirmiş, başarıya odaklanmış insanlarla dolup taşar, mutsuz tek bir insan kalmazdı. Başkalarından alınan fikirler, başkasından ödünç alınmış elbise gibidir. Ya kolu uzundur ya boyu kısadır. En iyisi kendi ölçülerinize uygun elbisedir. Bir koç size, kendi üzerinize uygun elbise dikmeniz konusunda yardımcı olur.

Bir metafor daha; arkadaş sohbetleri muhteşemdir ancak arkadaş fikirleri fastfood gibidir. Fastfood, daha sonra sağlık sorunlarına sebep olur.

Yaşantım için koçluk yerine danışmanlık daha faydalı olmaz mı?

Arkadaşınızdan ödünç alacağınız emanet bir elbisenin üzerinize tam oturmayacağı gibi başkasından kendi hayatınızla ilgili olarak alacağınız fikir de ihtiyacınızı tam olarak karşılamayacaktır. Önemli olan kendi çözümlerinizi bulmak, yani üzerinize uygun elbise dikmeyi öğrenmektir.

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu