KOÇLUK KİTLESEL BİR HAREKETE DÖNÜŞEBİLİR Mİ?

Bundan 20 yıl önce Türkiye’de kaç koç vardı acaba? Tahminen 50 civarı. Bu gün kaç koç var? Gene net bir rakam yok; muhtemel 20.000’nin üzerinde.

O günden bu güne çok sular aktı. Sadece 5 yıl önce 6 okul ICF onaylı koçluk eğitimi veriyordu. Bu gün 40’ın üzerinde. Uluslar arası onaylı olmayan onlarca okul ve üniversitemiz var: çeşitli başlıklar altında koçluk eğitimi veriyorlar. 

Koçluk bireylere hizmet veren bir hizmet olarak doğdu. Zamanla çiftlere, ilişkilere ve takıma koçluk yapan örnekleri de oluştu. ICF, AC, EMCC, KPD gibi dernekler koçluğun  tanıtılması ve doğru anlaşılması için uğraşıyorlar. Geldiğimiz noktada en az 30 başlık altında yüzlerce firmada koçluk yapılıyor ve/veya koçluk eğitimi veriliyor. 

Koçluk kendi başına bir sektör olma yolunda hızla ilerliyor.

Benim tartışmak istediğim konu ise şu: Koçluk buraya gelinceye kadar, kurumsal ve bireysel koçluk üzerinden yükseldi. Acaba bu noktadan sonra, toplumun geneline hizmet edebilir mi?

Türkiye çok zor bir dönemden geçiyor. Hem içeride, hem dışarıda silahlı çatışmalar, terör faaliyetleri sürüp gidiyor. Bu gün hazırlanan çözümler, günü kısmen kurtarıyor. Gelecek ise belirsiz… Neden bunlar bir Avrupa ülkesinde bu seviyede olmuyor acaba? Onlar da ayrılıkçı ve radikal insanlar yok mu? 

Cevabı bu yazıyı okuyan herkes biliyor. Modern ülkelerde ki habitat buna müsait değil. Bireylerin kendini ifade için teröre başvurması gerekmiyor. Açlık yaygın değil ve adalet bizdeki kadar yıpranmış değil.

Terörü kalıcı olarak çözmek, adaleti sağlamak ve refahı arttırmak için ise yöntem hep aynıdır. Daha iyi eğitim. Eğitim, sorunun stratejik çözümüdür.  Bir toplumun % 80’nini “gerçek” bir üniversite eğitiminden geçirirseniz, bu sorunların hepsini çözecek insan kaynağına ulaşmış olursunuz.

Bunun şimdilik bir hayal olduğunu biliyorum. Ama vaz geçmiyorum. 

Bu yolda koçlar ne yapabilir, işte onu sorguluyorum. Binlerce iyi yetişmiş insandan bahsediyorum. 20.000’nin üzerinde koçtan. Sizlerden bahsediyorum. 

Koçluğu tüm halka yayabilir miyiz? Koçluk bir kitlesel anlayışa dönüşebilir mi? Koçluk eğitime nasıl bir katkı sunabilir?

 

Umut Ahmet Tarakcı

AC Accredited Master Executive Coach 

Association For Coaching Türkiye Başkanı

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu