MUTLULUK İÇİN YAPICAKLAR LİSTESİ

Bu yazımı, “Bir yaşam ustalığı, Mutluluk” kitabımdan bir alıntıya ayırdım. Kitap sağolsun 7 binin üzerinde sattı. Alanlara teşekkür ederim. Diğer yandan ben istiyorum ki milyonlara ulaşsın… O yüzden bir nevi özet olan “mutluluk için yapacaklar listesini” sizinle paylaşıyorum. Kendiniz ile ilgili bu listeyi çalışırsanız, mutluluğu garanti ediyorum. Yanlış okumadınız gerçekten garanti ediyorum… İsteyen gelip hesap sorabilir. 

Bu listeyi ayrıca, koçların müşterileri ile çalışacakları konular olarak da okuyabilirsiniz.  Eğitmenlerin üzerinde çalışabilecekleri başlıklar olarak da…

  • Problemin yalnızca bütünleşik bir yaklaşımla çözülebileceğini bilmek:  Tedavi sadece hastalığın ilerlemesini engellememekle kalmamalı, tüm vücudumuzun sağlıklı olmasını ve öyle kalmasını sağlamalıdır.
  • Problemin çözüm yolunu doğru ortaya koymak: Doğru tedavi uygulanmadığı zaman çözüme ulaşmak mümkün değildir. Bu durum baş ağrısı olan bir hastaya, nasır tedavisi uygulamaya benzer.
  • Problem kaynağının ne olduğunu doğru bir şekilde belirlemek: Pek çok mutsuzluk durumunda aynen hastalıkta olduğu gibi önce doğru tanının yapılması gerekir. Mutsuzluğun sebebi tam olarak belirlenemezse, sorunu çözmek de mümkün olmaz.

   Mutlu olmak için; hayatımızdaki mutsuzluk kaynaklarını bulup, yok etmeli… çözmeli… dönüştürmeliyiz. Bu noktada  üç  husus çıkıyor karşımıza:

  Örneğin, mutsuzluğumuzun kaynağı iletişim eksikliği olsun. Önce bu konuda bir eksikliğimizin olduğunun farkına varmalıyız (tanı safhası). Sonra iletişim yeteneğimizi geliştirmek için, okumalı, kursa gitmeli, pratik yapmalıyız (çözüm yolunun bulunması safhası). En son olarak da iletişimizi etkileyen diğer yan unsurları; kıyafet, ortam, sağlıklı duruş, niyet, hedef vb. düzeltmeliyiz (bütünleşik yaklaşım safhası).

  Mutluluğu elde etmenin iki tür yaklaşımı vardır; birisi yukarıda açıkladığımız mutsuzluk getiren faaliyetleri azaltmak, ikincisi mutluluk getirici faaliyetleri çoğaltmaktır.

  Bu noktada mutluluğu arttıran ve engelleyen durumları kolay anlaşılsın diye bir tablo haline getirebiliriz. Böylece somut olarak hangi alanlarda başarı sağlarsak sonuca yönelik ilerleyebileceğimizi görmüş oluruz.

 

GENEL SINIFALT SINIFMUTLULUĞU ARTIRAN TUTUMMUTSUZLUĞU ENGELLEYEN TUTUM
PsikolojiÇocukluk geçmişiÇocuklukta ve gençlikte yaşanan her olayı kabul edip, bulunduğunuz noktadan hayata başlamak.Çocukluktan kalma travmatik etkiler söz konusuysa, tedavi edilmelidir. En güzel yöntem bağışlamadır.
KorkularPsikoloji alanında okumak ve korkulardan ziyade korkusuz durumlara odaklanmak. Başarılı olduğun alanda çalışmakKorkularını isimlendirmek ve kabul etmek. Korkularının seni engellemesine karşı tutum geliştirmek, takılı kalmamak.
EgoEgoyu değil öz güveni artırmak, donanımı çoğaltmak ve bu donanımı mutluluk için kullanmak.Egosu yüksek insanların dolduruşuna gelmemek. Basit olabilmeyi, hatta bir hiç olabilmeyi başarmak. Bunun için pratik yapmak.
Öğrenilmiş mutsuzlukÇare bulmayı, yaratıcı olmayı, mutlu olmayı hedefleyen yeni tutumlar takınmak. Her  olumsuzluğun, olumlusunu ortaya çıkarmak.Çevrendeki şablon psikolojik tutumları fark etmek. Bu tutumları terk etmek.
İletişimGenel

İletişim dersi almak, doğru iletişim tekniklerini öğrenmek.Örnek: aldıkları eğitim paralelinde tiyatrocular kendilerini iyi ifade ederler.

İletişimde gösterilen bariz hataları yapmamak. Örneğin sesini etkili kullanamamak, vücuduna doğru duruşu verememek.
Arkadaşlar ile iletişimMutlu olmayı başarabilen, bencil olmadan kendini düşünebilen arkadaşlar bulmak.Düzeltmek ve yeni bir seviyeye taşımak istediğin arkadaşlarına özen göstermek. Açık sözlü ve net olmak.
Sevgili ile iletişimBeraber yaptığınız ve zevk aldığınız şeylerin miktarını ve sıklığını artırmak. Beraber öğrenmek.Sorun, size fiili olarak zarar veriyorsa çözmek. Vermiyorsa soruna çok fazla odaklanmamak.
İş yerinde iletişimHiç vazgeçmeyeceğiniz değerlerinizi net olarak ortaya koymak, onun haricinde çok katı olmamak.Yarışa girmemek, ortak ve önemli bir hedef uğruna beraber çalışabilmek.
FelsefeDeğerlerKendi değerleriniz yeniden yazmak. Hayatta en önem verdiğiniz şeyin ne olduğunu belirlemek.Başkalarının size dayatmaya çalıştığı, mutsuzluk kaynağı değerlere karşı uyanık olmak, fayda sağlamayan görünüşte hoş ve havalı değerleri iptal etmek.
DinDini anlamaya çalışmak, dinin içindeki sevgi kanalını, teklik kanalını açmaya çalışmak.Hurafelerden ve şartlanmalardan uzak durmak. Dinin amacı seni mutsuz etmek olamaz.
AhlakHedeflerinin doğrultusunda, ahlakı yeniden yorumlamak.Ahlak adı altında yapılan dayatmaları görmek. Tek ahlaki yasanın “kendine karşı dürüst olmak” olduğunu fark etmek.
DüşünürlerÇok önemli düşünürlerin mutluluk reçetelerini öğrenmek ve takip etmek.Her kişinin kendi felsefesini kurmak zorunda olduğunu fark etmek.
SağlıkSporKardiyovasküler, esneme ve güç kazandırmaya yönelik haftada 4 gün spor yapmak.Hareketsiz kalmamak. Sürekli pasif durumda olacağınız faaliyetler yerine hareketli faaliyetler seçmek.
BeslenmeSebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme tarzı uygulamak. Yeteri kadar su içmek. Az yemek.Kırmızı eti özellikle az tüketmek. Sosis, sucuk vs. İşlenmiş mamulden uzak durmak. Çok yememek.
DuruşDik durmak, doğru nefes almak, yeteri kadar uyumak, uyurken doğru yatmak.Çalışırken, sohbet ederken ve yolcuktaki yanlış duruşlarımızı düzeltmek.
Yaşam stiliSabahtan akşama, sağlık getirecek iş ve aile alışkanlıkları oluşturmak.Kahveye gitmek, ağır işte çalışmak, uzun saatler çalışmak gibi mutsuzluk kaynağı tutumları yaşamdan çıkarmaya çalışmak.
HobilerYürüyüş, yelken, kürek, sörf, fotoğrafçılık gibi hareketli hobileri tercih etmek. Hobiyi yaşam amacı içine sokmak.Sinema, futbol, tiyatro gibi edilgen hobileri bırakmak. Erkek adam maça gider, kadın örgü yapar gibi şartlandırmalara kanmamak.
Kişisel gelişim unsurlarıÖğrenmeMutluluğumuzu artıracak, kişisel gelişim akımlarına açık olmak, okumak, uygulamak.Vaktimizi, bizim mutluluğumuzla alakası olmayan konulara ayırmamak. Bir şeyi öğrenirken mutluluğuma katkısı olup olmayacağını sorgulamak.
ÇeşitlendirmeFarklı anlayış ve tutumları incelemek, yaşam amacımıza en uygun akımı tespit etmek.Tek bir akıma takılı kalmamak. Bir mürit değil, yaşamın “selfguru”su olmak.
GelişmeHedef koyarak, bu hedef üzerinde çalışmak. Ara hedefler koymak.Ölçmekten ve eleştiriden çekinmemek. Her negatif tespitin bir iyilik getireceğinin bilincinde olmak.
YazmaTüm süreci yazmak. Yazma yöntemiyle düşünmeyi becerebilmek.Yazdıklarından pişmanlık duymamak. Uygunsuz yerde, mesela halk otobüsünde not tutmaktan çekinmemek.
PaylaşmaÖğrendiklerimizi, çevremizle paylaşmak onlarla birlikte gelişmeye devam etmek.Bencil olmamak. En iyi öğrenmenin, öğretmek olduğunun bilincinde olmak.
Sistem bilimiBeyin HaritasıMutluluk için yapacaklarımızı, birbirine bağlantılarını gösteren bir “beyin haritası” çıkarmak. Bu harita sayesinde tüm mutluluk unsurlarını bir seferde görmek.Mutsuzluğumuza neden olan faaliyetleri ve birbirine bağlantılarını bir “beyin haritasında” göstermek. Ne yapmayacağından emin olmak.
TKYToplam Kalite Yönetimi gibi, içinde sistematik yaklaşım olan bilimsel alanları, kişisel mutluluk için kullanmak.Dağınık yaklaşımlardan uzak durmak. İki iyi niyetli hedefin birbirini sabote edebileceğini unutmamak.
EkonomiBireysel tasarruflarınızı, 5 ve 10 yıllık yaşam hedefine göre düzenleyebilmek.Yatırımlarınızı, başkaları tarafından belirlenmiş önceliklere göre yapmamak.
ReklamcılıkKendinizi ve amaçlarınızı tanıtmayı ve gündemde tutmayı becerebilmek.Başkalarının reklamlarına kanarak, planlarınızı değiştirmemek. Reklama gelmemek.
Fiziksel çevre düzenlemeEvi düzenlemeRahat, kullanışlı, kolay temizlenen, yumuşak renklerden ve doğal malzemelerden oluşan ferah bir mekan dizayn etmek.Gösterişten uzak durmak. Kullanışsız eşyaları eve sokmamak. Evin komşu veya akrabalar değil, kendin için olduğunu anlamak.
Bahçeyi düzenlemeMümkünse bir bahçeye sahip olmak ve onu düzenlemek.Sözde modernlik anlayışının yol ve bina dayatmasına karşı direnmek.
İş yerini düzenlemeKendi dizaynını mümkün olduğunca iş yerine yansıtmak. Bu konuda üşenmemek. Mutsuzluk getireceğini düşündüğünüz iş yerlerinden uzak durmak.
Hafta sonu düzeniHafta sonu bulunacağınız çevreyi seçerken mutluluğunuzu ön planda tutmak.Sizin dışınızdaki planlara dur diyebilmek.
KıyafetModern, rahat, sağlıklı giyinmek.Moda dayatmasına karşı uyanık olmak.
Mutluluk getiricilerEvcil hayvan, müzik, iyi kitaplar, güzel manzara, temiz hava, iyi lokantalar vb. hazır ve zararsız mutluluk getiricileri çevremizde bulundurmak.Gürültü, trafik, kargaşa, kirlilik, sigara vb. mutluluğu engelleyen olayları uzak tutmak.

Yapacaklar listesi, kişiden kişiye farklılıklar gösterecektir. Ama temel mantık aynıdır. Benim tavsiyem herkesin kendi tablosunu yapmasıdır.

Yapacaklar listesinin hazırlanması, mutlu olmaya yeterli değildir. Uygulanması da gerekir. Ancak bu tabloyu okuyanlardan bazıları bunları uygulayacak, bazıları da uygulamayacaktır. Uygulamayanlar tabi ki faydasını göremeyecektir.

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu