PROFESYONEL KOÇLUK STRATEJİ ÇALIŞTAYI SONUÇ RAPORU

KOÇLUĞUN GELECEĞİ KOÇLARIN ELİNDE

Hayatını profesyonel koçluktan kazanmaya çalışanlar açısından, mesleğin doğru konumlandırılması çok önemli. Maalesef, mesleğin hakkını vermeyenler nedeniyle toplumun genel kesiminde algısı çok da iyi bir yerde değil.

Bu algıyı düzeltmek için koçlar ne yapıyor? Veya ne yapmalı?

Soruyu ortyaya koyduktan sonra başkanı olduğum Association fo Coaching Derneği aracılığı ile 05 Aralık 2018’de İTÜ Mezunlar Derneği’nde tam günlük bir çalıştay düzenledik. Hedefimiz koçlar ve koçluk ile ilgilenenler için işe yarayacak stratejik bir plan yapmaktı.

33 aktif ve 2 süreci gözlemleyen katılımcımızla, oluşturduğumuz 6 çalışma grubunda, 6 farklı başlıkta sonuçlara ulaşmayı hedefledik. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. İsimleri raporun altında yazılmıştır. Raporun tamamına https://goo.gl/forms/TEQrvJ2LN0UP3RC63 adresinden ulaşabilrisiniz.

Sizden bir ricam var: Eğer bir koçsanız ve koçluğun geleceğinde benim de sözüm olsun diyorsanız, yukarıda verdiğim linki kendi sayfanızda paylaşınız. Böylece daha fazla koç rapora ulaşsın ve istiyorlar ise bir sonraki çalıştaya katılsınlar. 

Kurucu ortağı olduğum için House of Human’ın eğitmenliğe bakış açısı hakkında da bir fikir vermesi amaçlanmıştır. Eğitmen olma yolculuğuna çıkanlar; yolunuz bir gün House of Human ile kesişirse, bizim oluşturmaya çalıştığımız anlayışın ip uçları aşağıdadır.

Eğitmen olmak isteyenlerin eğitimcinin eğitimi, beden dili, drama, diksiyon ve hikaye anlatıcılığı gibi eğitimlerini almış olması, eğitim dizaynı hakkında tecrübesi olması beklenir. Bunlar başlangıçta hazırladığınız bavulun malzemeleridir.  Sonra beş durak ile tarif edebileceğimiz bir yolculuk başlar…

Koçluk Strateji Çalıştayı Başlıkları

Başlıkları AC Konsey üyeleri ile birlikte hazırladık. 

 • Kapsam:Hangi koçluk alanları öne çıkmalı /çıkacak? (Kurum içi koçluk, yönetici koçluğu, kariyer koçluğu, öğrenci koçluğu vs)
 • Pazar / Sektörler:Hangi sektörlerin koçluğa ihtiyacı var? Koç ve müşteri hangi pazarda, nasıl buluşmalı?
 • Koçluğun gelişimi:Koçların tutunması ve koçluğun gelişimi için (prestij, bilgi seviyesi ve satış olanakları) neyi konuşması / neye odaklanması gerekiyor?
 • İletişim Yönetimi: Hükümetle, medyayla ve diğer paydaşlarla ilişkiler nasıl olmalı?
 • Etik ve standartlar: Nasıl korunmalı?
 • Sosyal Sorumluluk Projeleri: Denklemin neresinde olmalı?

Altını Çizmek İstediğim Noktalar

 • Bu strateji çalıştayı düzenli olarak yapılmalı; koçluğu sahiplenen kişi ve kurumlarca geliştirilmelidir. Bu seferinde sponsor @House of Human oldu. Bir sonraki için siz veya kurumunuz sponsor olabilir.  AC Türkiye linklerinden temasa geçebilirsiniz.   
 • Çok konuştuğumuz konulardan birisi, kerameti kendinden menkul yaşam koçlarının mesleğe verdiği zarar. Bu zararı önlemenin bir yolu da “iyi koç” ile “vasat koç”u net olarak tarif etmekten geçiyor. Çünkü tüm koçlar kendini “iyi” olarak tanımlıyor. Ama bunun bir doğrusu olmalı ve bilimsel olarak tarif edilmelidir.  Koçluk müşterisini de bu konuda bilgilendimemiz gerekiyor ki doğru koçu seçsin. 
 • “Hangi konular koçluğun, hangi konular mentorluğun, hangi konular danışmanlığın sorumluluğundadır” açık olarak yazılmalıdır. Müşteri “çözüm”ü koçtan beklememesi gerektiğini öğrenmelidir. Çünkü yanlış bir amaçla koçluğa giden, zaten çözüm bulamayacaktır.
 • Koçlar mesleklerini korumak için bir oto kontrol sistemi kurmalıdırlar. Dernekler üstü bir kurul ile hem etik kodlar hem de eğitim içeriği standartlarını ortaya koyumalı ve kontrol etmelidir.
 • Koçluğun işe yaradığı öncü sektörleri, koçluğun geliştirilmesi ve tanıtımına dahil etmeliyiz. Müşteri, bir diğer müşteri üzerinden koçluğu tanırsa, benimsemesi ve kullanması daha hızlı olur. O nedenle iyi uygulama örnekleri sektörlere tanıtılmalıdır.

Daha güzel günler için birlikte hareket etmek istiyoruz: Evren sözü değil, eylemi alkışlar.

Koçluk strateji raporunun tüm maddelerini hayata geçirmek için önce bir sıralama yapmak ve çalışamaya burdan başlamak gerekiyor.  Bu süreçte sorumluluk almak istiyorsanız, linkteki ilgili yeri doldurmanız yeterli. https://goo.gl/forms/TEQrvJ2LN0UP3RC63

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu