THOMES J. LEONARD

Koçluk Mesleğinin ve ICF’in Kurucusu

1955 yılında California’da dünyaya gelen Thomes J. Leonard, bugün 2 milyar dolarlık bir sektöre dönüşen koçluk mesleğinin kurucusu olarak kabul ediliyor.  Maalesef sadece 47 yaşındayken bir kalp krizi ile hayata veda eden Leonard, girişimci, yaratıcı ve dahil edici yönleriyle örnek bir koç.

Hikaye şöyle başlıyor… Leonard esasında bir finans danışmanı; birebir yaptığı finans danışmanlıklarında, insanların finans danışmanlığı kadar, nasıl mutlu ve başarılı olacaklarına yönelik yaklaşımlara ihtiyacı olduğunu görüyor.  O da bu konuda hizmet vermeye başlıyor ve yaşam koçu oluyor. Koçluk mesleği o sıralar yeni başlıyor. Henüz koçluk mesleği ve koçluk eğitimlerinin tipi ve içeriği tanımlanmış değil. Tarihler 1980’lerin başı…

1992 yılında Thomas, Coach University’yi kuruyor ve hızlı bir şekilde binlerce koç yetiştiriyor. Bu eğitimleri çoğu, telefon veya ses kayıtları üzerinden yapılıyor.

Bir gün, bir müşterisi ile görüşürken müşteriden şöyle bir yaklaşım geliyor : Neden koçluğun bir platformu yok? Ve oluyor…

1995 yılında Leonard’ın girişimi ile International Coach Federation  – ICF kuruluyor. Bu yapı o kadar tutuluyor ki bugün koçluğun çatı kuruluşu dersek yeridir.  ICF, 140 kadar ülkeden 30.000 kadar koçun üye olduğu devasa bir yapıya dönüşüyor.

1996 yılına gelindiğinde Coach University’i satıyor. Şimdiki adı CoachU olan bu firma dünyadaki en büyük koçluk okulu; 61 ülkede 30.000’nin üzerinde mezunu var. O zamanki satış fiyatı da fena değil; 2 milyon Dolar.

Tabi ki yerinde duran bir adam değil sürekli bir hareket halinde 98 yılında TeleClass.com ile yeni bir koçluk eğitim furyası başlatıyor. Haftada 100 farklı sınıf…İnanılır gibi değil; 20.000 mezun veriyor.  

Fakat TeleClass ile verdiği eğitimlere ICF’den onay alamıyor. ICF o sıralarda yüz yüze eğitim verilmesi ısrarında. Kendi kurduğu dernekten bu desteği alamayınca Leonard farklı bir dernek daha kuruyor ki o da bugün hala canlı : International Assocition of Coaching (IAC).

Leonard’ın her zaman öne çıkardığı bir düşünce oluyor Koçluğun bir sektör olması gerektiği. Koçluğu kendi, kendine düzenlenmesi gerektiğini söylüyor. Yeni çağa hemen ayak uydurması gerektiği…Bu amaçla da CoachVille’i kuruyor. 175 ülkenden 30 binin üzerinde üyesi olan bir koçluk networkü…

Esasında ona göre herkes bir koç olmalı. Çünkü zaten konuşuyoruz ve birbirimize geri bildirim veriyoruz. O zaman bunu en iyi şekilde yapmalıyız. Herkes bir koç olmalı; ama sadece koçların da koçu olacak kalitede olanlar bu işten para kazanmalı.  

Kısa hayatına 7 kitap, onlarca araç ve en ünlü gazete ve dergilerde onlarca yayın sığdıran bu güzel insanı rahmetle anıyorum. Bugün onun sayesinde koçlar, diğer mesleklerden çok daha fazla olarak; birbirini gözetir.  Birlikte hareket edebilmek…İşte koçluk mesleğinin güzelliği.

Yazarın diğer yazıları:

Bilgi ve Kayıt Formu