Nurdan Özdemir

Yönetici Koçu, Eğitmen, Proje Yönetimi Profesyoneli (PMP), Duygusal Zeka Değerlendiricisi


Nurdan Özdemir Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliğinde eğitim gördü. Yüksek lisansını ODTÜ Elektronik Mühendisliği bölümünde yaptı.

Üniversitede iken Türkiye’nin en büyük elektronik firması ASELSAN’da çalışmaya başladı. ASELSAN’da özgün tasarım telsizlerin üretim ve testlerinin sorumluluğunu üstlendi. Türkiye’nin ilk cep telefonu projesinde gururla görev aldı.

Yazılıma olan ilgisi nedeniyle, yazılım dünyasının içinde olmak için AYESAŞ’da çalışmaya başladı. AYESAŞ’da aviyonik ve komuta kontrol yazılımlarının geliştirildiği projelerde görev aldı. Sistematik ve süreç odaklı bir insan olan Nurdan AYESAŞ’da yazılım ve sistem geliştirme süreçlerinin yapılandırılmasına büyük emek harcadı. CMM ve CMMI süreç çalışmalarını yönetti. Proje yönetimiyle tanıştı ve şirketin çeşitli projelerini teklif aşamasından başlayarak yönetti. Bu dönemde proje yönetiminde uzmanlaştı.

Yeni şeyler öğrenmek isteği güçlü olan Nurdan, Proje yönetimi konusundaki deneyimini Meteksan Savunma’da proje yönetim ofisinin kurulumu ile pekiştirdi. Meteksan Savunma’daki kariyeri süresince Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önemli projelerinde yöneticilik yaptı. ATAK Helikopterinin atış kontrol radarının geliştirilmesi projesi bunlardan bir tanesi. Proje yönetim sistematiğini ve süreçlerini proje yönetim ofisi bünyesinde kurumsallaştırdı. Proje yönetimi insan kaynağının yetkinliklerinin geliştirilmesi ve PMP sertifikalı proje yönetim profesyonellerinin oluşması için çaba harcadı.
2017 yılı başında koçluk mesleği ile tanıştı. 2017 Nisan ayında House of Human Koçluk Okulundan ICF onaylı Profesyonel Koçluk Sertifikasını aldığı günden beri koçluk yapıyor. İş hayatı boyunca yöneticilik yapan Nurdan, bu yönünden aldığı güçle, yine House of Human Koçluk Okulunda Yönetici Koçluğu eğitimini tamamladı. Duygusal zekaya ilgisi ve liderlik için EQ’nun önemine inancı, Six Seconds Duygusal Zeka Değerlendirici Sertifikasyonu eğitimlerine katılmasını sağladı. Altı ay süren çalışma sonunda Six Seconds Beyin Profilleri ve EQ Değerlendirici Sertifikalarını aldı. Her eğitimle farkındalıkları arttı, kendi üzerinde yaptığı çalışmalar derinleşti.

Kişisel gelişim ve kişisel farkındalığı ömür boyu sürecek bir yaşam tarzı olarak gören Nurdan liderlik, duygusal zeka ve yöneticilik ekseninde koçluk yapıyor. Vizyonu ile ilham vermeyi, güvene dayalı ilişkiler kurmayı ve başarısı ile göz kamaştırmayı hedefleyen, kişisel farkındalık yolculuğuna hazır ve kendisine yatırım yapmaya istekli profesyonellerle çalışıyor.

Liderliğin dönüşümü yolunda katkı sağlamak üzere duygusal zeka programları, proje yöneticileri için duygusal zeka eğitimleri ve yöneticiler için bireysel koçluk seansları gerçekleştiriyor.

Paylaşmak ve katkı sağlamak değerlerini beslediği için sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Koçluk organizasyonlarından ICF ve AC tarafından gerçekleştirilen projelerde girişimci kadınlara, üniversite öğrencilerine, mühendislik okuyan kızlarımıza ve genç kadın çalışanlara gönüllü koçluk yapıyor. PMI Türkiye’nin mentorluk programındaki gönüllü mentorlardan biri.
Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası koçluk organizasyonlarından Association for Coaching (AC) Türkiye Ankara yapılanmasının çalışmalarına gönüllü destek veriyor.

Bilge Liderlik için esin verebildiği sürece kendini başarmış hisseden Nurdan’ın en büyük motivasyonu insanların kendilerinin daha iyi bir versiyonunu yaratmalarına tanıklık etmek. Amacını dünyada liderliğin dönüşümüne katkı sağlamak olarak tanımlıyor.

tr_TRTurkish