Dr. Seçkin Berber Koç

Akademisyen, ICF Onaylı Eğitimli Koç (PCC), Yönetici Koçu, Takım Koçu, TA Kolaylaştırıcısı, Eğitmen ve Konuşmacı


Dokuz Eylül Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden (İİBF) 2005 yılında mezun olan Dr. Koç, aynı üniversitenin Avrupa Birliği Anabilim Dalı’nda 2007-2009 yılları arasında yürüttüğü akademik çalışmalarıyla yüksek lisans derecesini ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’ndaki çalışmalarıyla 2015 yılında doktora derecesini almıştır. Doktora öncesi (2009) Institut Barcelona D’Estudis Internacionals (IBEI) Uluslararası Politika Okulu’nda akademik çalışmalarını yürütmüştür. Bornova Anadolu Lisesi (BAL) 2000 mezunudur.

Misafir öğretim üyesi olarak siyaset sosyolojisi ve siyaset psikolojisi alanlarında dersler veren Dr. Koç, 2012-2018 yılları arasında uluslararası düşünce kuruluşlarından IRI (International Rupublican Institute) bünyesinde koordinatörlük ve eğitmenlik yapmıştır. Özellikle liderlik psikolojisi eksenli çalışmalarıyla üç seneye yakın İranlı siyasilere ve gazetecilere mentorluk desteği sunmuştur. Edindiği bu uluslararası tecrübeyi bugün iş dünyasındaki yöneticilere aktarmaktadır.

İş dünyasındaki eğitmenlik, kolaylaştırıcılık ve mentorluk çalışmalarını “bütüncül” yaklaşımlar ekseninde şekillendirmektedir. Yeni nesil liderlik, liderin kendilik gelişiminin kurumsal tezahürleri, mindfulness bakış açısıyla zenginleşmiş yönetimler, takım koçluğu, ikna ve müzakerenin psikolojik kodları, algı süreçleri, çatışma etkileşimi konularındae eğitimler veren ve koçluk yapan Seçkin Berber Koç, Türkiye Koçluk Derneği (AC Turkey) ve Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) üyesidir.

2019 yılından bu yana House of Human bünyesinde eğitmen yer alan Dr. Koç, aynı zamanda AC akreditasyonuna sahip bir RLAC süpervizör’üdür. RLAC programıyla iş dünyasında koçluk yaklaşımını içselleştirebilmiş liderlerin ve yöneticilerin yetişmesine rehberlik etmektedir.

Koçluk ve mentorluk uygulamalarında Transaksiyonel Analiz (TA) kuramını önceleyerek çalışan Seçkin Berber Koç, Uluslararası Transaksiyonel Analiz Enstitüsü’nden (ICDTA) onaylı bir Transaksiyonel Analiz Kolaylaştırıcısı’dır (TA Facilitator). Bu bağlamda özellikle iş dünyasında ve yönetici kademesinde TA uygulamalarının yerleşmesini önemsemektedir.

Psikoloji alanındaki bilgi ve birikimini, moderatörlüğünü üstlendiği tv programlarıyla (Kanal İzmir Tv– Dr.Savant ile Gölgede Kalanlar, (2019 – 2020), Derdimiz Kendimiz (2020- halen)) izleyicilere aktarmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilmekte, yabancı dilde koçluk, eğitmenlik yapabilmektedir. 1982 doğumlu olan Seçkin Berber Koç evli ve bir kız çocuğu annesidir. İzmirlidir.

tr_TRTurkish