Üç Öz Aracı

Video Tanıtımı

Dr. Umut Ahmet Tarakçı’nın Koçluk Araçları kitabında yer alan; kişisel farkındalığı arttırarak danışanın kendi özüne derinden bakmasına fırsat veren Üç Öz aracının kullanım alanları, nasıl kullanılabileceği ve takibinde neler yapılması gerektiğine dair bilgiler alacağımız bir video ile karşınızdayız.

Araç; karar vermede zorluk çeken, öz güven, öz değer ve öz yeterlilik konusunda bireyin kendisini yetersiz hissettiği durumlarda kullanılır.

Aracı kullanırken üç özün tanıtılması ve koçinin kendi tanımını duymak önemlidir. Her bir öz için kendisini değerlendirmeden önce dışarıdan özlere bakmasının sağlanması ve tanıdığı insanları değerlemeye tabii tutması; kendisine yapacağı değerlendirmede daha açık ve dürüst yaklaşması için kıymetli bir ön çalışma olacaktır.

Püf noktalara dikkat edildiğinde ve danışana özler hakkında bilgi verilerek düşünce doğurucu, özüne bakmasını sağlayan sorularla desteklendiğinde; kişinin kendine derin bakmasına fırsat verir. Farkındalığı artan birey, özlerin hayata geçirilmesi için eylem adımlarını kolaylıkla belirleyebilir.

Zaman İçerik
00:35 Bu kitabı yazmaya nasıl karar verdiniz? Kitabın öyküsünü sizden dinlemek isteriz.
04:09 Kitabın sektördeki ihtiyacı çok net karşıladığını görüyoruz. Bu kitaptan sonra sizce hala koçluk sektöründe bu içerikte bir kitaba ihtiyaç var mı? Kitabın devamı da olacak mı?
07:35 Kitapta bahsi geçen araçları her ekolden koç rahatlıkla uygulayabilecek mi?
10:00 Kendine koçluk için uygun bir kitap mı?
12:28 Kitaptaki Üç Öz Koçluk Aracı nasıl gelişti bunu merek ediyorum.
17:20 Burcu, müşterin özellikle (bu aracı kullanırken) farkındalığı hangi noktada yaşadı?
18:08 Umut Ahmet Tarakçı egoya doğru kayma olduğunda öz güvene ne olduğunu anlatıyor.
19:23 Öz güven, öz değer, öz yeterlilik kavramları üzerinde hem çok konuşulan hem de çok hassas olan konular. Bu aracı hangi durumlarda koçların kullanmalarını tavsiye edersiniz.
23:41 Öz güven ve ego kavramı genellikle birbirleriyle karıştırılan kavramlar faydasız ego ve sağlıklı öz güven kavramları hakkında koçlarımıza hangi bilgileri iletmek istersiniz?
28:15 Koçlar olarak, bu aracı kullanırken hangi noktalara dikkat edelim?
33:27 Koçimizle oturduk, bu aracı çalıştık, farkındalıklar yaşadı; bu aracı burada bırakmak olmaz diye düşünüyorum. Takibinde nasıl bir yol izlemeliyiz?
35:53 Üç Öz aracını kullanan koçlarımız geri bildirimler için kime ulaşacaklar?
tr_TRTurkish